Nadace Euronisa spustila sbírku Pozvedněte slabé

21. 05. 2019

Další, již sedmnáctý ročník veřejné sbírky Pozvedněte slabé, zahájila nadace Euronisa. Sbírka, která je určena na pomoc lidem v Euroregionu Nisa, se poprvé uskutečnila v roce 2003 a od té doby vynesla více než 6,7 milionu korun.

Spuštění sbírky se uskutečnilo na tiskové konferenci v Pytloun Grand Hotelu Imperial, kam ji přišla podpořit statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová. Ta včetně hejtmana Martina Půty přijala nad 17. ročníkem záštitu. Náměstkyně se také stala první dárkyní do této sbírky v letošním ročníku, když svůj příspěvek vložila do sbírkové pokladničky na konferenci.

„Je mi potěšením záštitu nad sbírkou převzít, protože si velmi vážím toho, co Nadace Euronisa v sociální oblasti již řadu let vykonává. Přeji, aby sbírka Pozvedněte slabé byla i letošní rok úspěšná a pomohla všem, kteří to potřebují,“ uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Studenti základní školy Ještědská začnou od středy 22. května na ulicích Liberce prodávat za 30 korun magnetky, které nadaci vyrobilo Středisko volného času Narnie. Dalším sbírkovým předmětem je kovový přívěšek s žetonem do nákupního košíku, rovněž za 30 korun. Letní část potrvá až do 27. června, kdy se výtěžek sečte a zveřejní.

Přispět lze také buď přímo na číslo účtu vedeného zdarma u UniCredit Bank v Liberci. Číslo účtu je 705 705 705/2700. Další možností je zaslání dárcovské SMS ve tvaru: DMS EURONISA 30 (ekvivalent je místo 30 napsat 60 nebo 90). Příspěvek se tak navýší dvoj- až trojnásobně. Novinkou je možnost zaslání dárcovské SMS v podobě trvalého příkazu a to ve formátu: DMS TRV EURONISA 30 (60 či 90) na číslo 87777.

Sbírka se letos uskuteční v Liberci, Jablonci n. N., České Lípě, Novém Boru, Tanvaldu, Frýdlantě, Turnově, Semilech, Hrádku n. N., Varnsdorfu a Rumburku. Kromě letní části bude také zimní část a po sečtení obou se peníze slavnostně předají na jaře příštího roku v Liberci za účasti představitelů Libereckého kraje.

Během sbírky se na ulicích měst Libereckého kraje a Šluknovského výběžku vybírá na předem určené projekty konkrétních neziskových organizací. Lidé v podstatě vybírali na své neziskovky, které působí v jejich regionu. Proto také považujeme za úspěch, že se za tu dobu vybrala takováto výše.

Letos se podpoří liberecký Hospic sv. Zdislavy a jeho projekt Cítit se i v hospici jako doma ­– jde o náklady spojené s praním prádla. Podpora půjde také obecně prospěšné společnosti Maják na projekt Klima třídy, jenž zajišťuje program podporující sociálně znevýhodněné žáky a na nákup vzdělávacích pomůcek.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz