Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Oproti loňským cenám zaplatí Liberecký kraj v příštích dvou letech za elektřinu a zemní plyn výrazně méně

02. 07. 2014

Po loňském prvním nákupu energií na Českomoravské komoditní burze Kladno a snížení nákladů u elektřiny o dvě třetiny a zemního plynu o pětinu si Liberecký kraj letos zajistil dodávky hned na další dva roky. Snížil tím cenu energií pro své sídlo, příspěvkové organizace a ostatní zapojené subjekty meziročně o 5 mil. Kč.

V porovnání s cenami před loňským nákupem, kdy si kraj zajistil energie na burze poprvé, tak v příštích dvou letech na energiích ušetří 66 mil. Kč.

Stejně jako loni se nákupu zúčastnila řada samospráv z Libereckého kraje. Jedná se o města Desná, Doksy, Harrachov a Rovensko pod Troskami či obce Jesenný, Křižany, Malá Skála, Poniklá, Radostná pod Kozákovem a Roztoky u Jilemnice. Celkově se tak kraji podařilo shromáždit poptávku v objemu téměř 180 tisíc megawatthodin (MWh) zemního plynu a přes 50 tisíc MWh silové elektřiny.

„Loňský nákup přinesl snížení nákladů u silové elektřiny v nízkém napětí meziročně o 69 % a ve vysokém napětí o 58 %. Zemní plyn zlevnil meziročně o 22 %. Letos jsme proto pořizovali energie nejen na příští rok, ale i rok 2016,“ uvádí náměstek hejtmana pověřený řízením ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky Marek Pieter. „V souvislosti s mezinárodní situací např. v Sýrii je ale pravděpodobné, že ceny komodit na mezinárodních trzích porostou,“ dodává.

Letošní nákup energií na komoditní burze proběhl 25. června. Kraj a zúčastněné samosprávy v něm dosáhly snížení ceny silové elektřiny ve vysokém napětí meziročně o 6 %, v nízkém napětí o 4 %
a u elektřiny bez sdružených služeb dodávky o 5 %. Cena zemního plynu na roky 2015 a 2016 klesla u velkoodběru meziročně o 2 % a u maloodběru o necelé 1 %.

„Nákup na energetické burze se kraji i samosprávám opakovaně vyplácí. Jen Krajská nemocnice Liberec ušetří v následujících dvou letech proti loňským cenám 10 mil. Kč. Optimální soutěžní prostředí v kombinaci se zvětšováním nakupovaného množství nám umožňuje nakupovat efektivně, rychle a bez zbytečné administrativy,“ uzavírá náměstek Marek Pieter.

Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624