Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

První elektromobil využije Liberecký kraj ke služebním cestám

05. 03. 2015

Elektromobil Nissan LEAF zdomácní na ulicích a silnicích pod Ještědem. Hejtman Martin Půta dnes převzal od člena představenstva ČEZ Iva Hlaváče vůz zapůjčený Krajskému úřadu Libereckého kraje od projektu Elektromobilita ČEZ.

Slavnostního aktu se zúčastnili ředitel Krajského úřadu LK René Havlík a náměstek hejtmana Marek Pieter, bývalý starosta města Desná, kde byla již v roce 2007 vybudování první dobíjecí stanice v Libereckém kraji.

Běžným dopravním prostředkem na silnicích v kraji pod Jizerskými horami a Ještědem by se měly stát elektromobily. Projekt Elektromobilita ČEZ totiž dnes zapůjčil Krajskému úřadu Libereckého kraje na 3leté vyzkoušení model Nissan LEAF.

„Vítáme možnost vyzkoušet výhody elektromobilu, k nimž patří zejména tichý a nízkonákladový provoz. Je to v souladu s naším zodpovědným působením v oblasti životního prostředí. Elektromobil budou využívat naši zaměstnanci při jízdách za pracovními povinnostmi,“ řekl hejtman s tím, že LK bude platit nájem 6500 Kč bez DPH, včetně servisu a dalších služeb, což je srovnatelné s podobným pronájmem vozidel na klasická paliva.

Jízdní vlastnosti předurčují elektromobil ke spolehlivému zvládnutí všech úskalí zdejšího náročného podhorského terénu. Nissan LEAF je 5-ti dveřový hatchback s pohonem předních kol, bez emisí výfukových plynů. Dojede až 199 km a zavazadlový prostor má obsah 370 l
(více informací o voze v pdf přiloženém k tiskové zprávě).

Viz také: https://www.youtube.com/watch?v=JBRly2V2ukE&feature=em-upload_owner

„Jsme rádi, že Liberecký kraj podpoří projekt Elektromobilita ČEZ a současně jde ve využívání
a propagaci elektromobility příkladem i dalším subjektům v oblasti státní správy a samosprávy,“
uvedl Ivo Hlaváč, člen představenstva a ředitel divize vnější vztahy a regulace společnosti
ČEZ, a. s., s tím, že Liberecký kraj je po Moravskoslezském a Ústeckém kraji teprve třetí, který nabídky ČEZ využil

42 veřejných dobíjecích stanic ČEZ

Skupina ČEZ, provozovatel nejkomplexnější sítě veřejných dobíjecích stanic v České republice, nabízí v současnosti elektromobilistům možnost doplnění energie ve 42 lokalitách, (7 z nich je obsazeno rychlodobíjecími stanicemi. Další stanice, zejména rychlodobíjecí, jsou letos připravovány. V rámci širšího severočeského regionu fungují již od loňska veřejné dobíjecí stanice Elektromobility ČEZ v Chomutově a Ústí nad Labem.

V České republice je v současnosti registrováno asi 600 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Do konce letošního roku však odhady hovoří
o překonání hranice 1000 elektromobilů v ČR. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy i u nás se vozy poháněné elektřinou stávají se běžnou součástí zejména městského provozu.
To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů.

Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita ČEZ již v roce 2010. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu. Postupně nabídne i infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty. Z pohledu energetiky je dnes důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.

Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice 45 veřejných dobíjecích stanic,
a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či radnic. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Trutnově, Vrchlabí, Třinci, Havířově nebo Chomutově. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců. Aktuální mapa dobíjecích stanic je vždy na www.elektromobilita.cz

V rámci pilotního projektu je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR.

Do projektu se zapojuje čím dál více partnerů

Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Mimo zmíněných krajů také třeba města Vrchlabí či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald’s, Kaufland nebo automobilky jako Škoda Auto, BMW, Peugeot, Mercedes-Benz, Volkswagen, Nissan či Opel. Kompletní seznam partnerů je k nahlédnutí na www.elektromobilita.cz.

 

Víte, že …

  • v loňském roce se v ČR registrovalo celkem 222 nových elektromobilů, jen v posledním čtvrtletí roku bylo registrováno 100 nových elektromobilů (pro porovnání: za celý rok 2013 to bylo 37 vozů, tedy 6x méně)
  • v roce 2014 byly nejprodávanějšími značkami v ČR VW (76 kusů), BMW (70), Nissan (32), Tesla (20)
  • kdyby každý z těchto více než 200 elektromobilů najel ročně 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 500 tisíc kWh elektřiny ročně (tj. roční spotřeba zhruba 140 českých domácností)
  • lze očekávat další nárůst registrací elektromobilů, mimo jiné proto, že se rozšiřuje nabídka o nové modely vozů s elektrickým pohonem

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588