Transformace sociálních služeb pokračuje. Hendikepovaní klienti APOSSu získali byty v Nové Vsi

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

• 11. 09. 2023 17:11
  • Sociální

Další etapa transformace sociálních služeb v Libereckém kraji je u konce. Nové bydlení získali postižení, o které pečuje krajská příspěvková organizace APOSS. V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.

„Jsem velmi rád za tento úspěšně dokončený projekt, který je promyšlenou součástí transformace sociálních služeb. Novoveští klienti již díky tomu nebudou muset žít v nevyhovujícím zázemí, jehož úroveň již dávno neodpovídala současným požadavkům na komfortní život handicapovaných. Největší přínos transformace spočívá totiž právě v tom, že sociální zařízení a životy jejich klientů povznese na úroveň, která odpovídá století jedenadvacátému,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Cílem transformace je umožnit klientům zařízení sociálních služeb opustit velké instituce, respektive ústavy, a žít život podobný tomu, který žijí jejich zdraví vrstevníci. S podporou jsou schopni žít v běžných domácnostech, vykonávat obvyklé denní činnosti, zvládat péči o sebe samotné a chodit do zaměstnání či chráněného denního programu,“ upřesnil náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.

Projekt APOSS Nová Ves patří k významným investicím kraje, již se povedlo poměrně rychle uskutečnit, a to i přes počáteční potíže s výběrem zhotovitele. I proto považuji za úspěch, že se stavba provedla vcelku rychle. Začala v prosinci 2021 a skončila letos v dubnu,“ poznamenal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Celkové náklady činily 68,4 milionu korun. Bylo to přesně 68.445.854 korun. Přijatá dotace z Evropské unie a ze státního rozpočtu byla ve výši 44.162.631 korun, kraj poskytl 24.283.223 korun,“ vypočítal Jiří Ulvr, krajský radní pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Do procesu transformace v rámci projektu ministerstva práce a sociálních věcí jako první vstoupily dvě krajské příspěvkové organizace pečující o handicapované: Domov Sluneční dvůr a někdejší Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice, dnes pod názvem Ostara.

V Domově Sluneční dvůr na Českolipsku, kde projekt transformace odstartoval v roce 2007, byl již završen. Roku 2019 organizace zprovoznila obytný dům v České Lípě se třemi byty a jednou garsonkou pro 8 osob. V srpnu 2020 byl otevřen dům se dvěma byty v Sosnové pro 12 osob. Od října 2020 je v provozu dům pro 6 osob na Ladech v České Lípě. A koncem roku 2021 byly předány nové domovy v Jestřebí.

Klientky organizace Ostara od roku 2016 bydlí namísto objektu u lesa v Mařenicích ve čtyřech nových domech, dva jsou ve Cvikově a dva v Novém Boru. Celkové náklady na všechny čtyři domy, včetně vybavení, dosáhly téměř 55 milionů korun, z toho podíl kraje byl 9,2 milionu korun.

Nedávno bylo dokončeno bydlení pro osoby se zdravotním postižením v Raspenavě, jehož cílovou skupinou jsou děti a mládež od 3 do 26 let s těžším mentálním kombinovaným postižením a výraznou potřebou péče a podpory. Náklady činily 66 milionů korun, kraj přispěl 18 miliony.

Hotový je také Dům Jana v Hodkovicích nad Mohelkou, který slouží zvláště těm, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Vyšel na 24 milionů, kraj poskytl 23,7 milionu. Příští rok na jaře by se měly začít budovat další domy APOSSU Ve Vratislavicích nad Nisou, kde vzniknou dva domovy pro 6 a 12 osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.