Ve cvikovské léčebně vylepšili pokoje pro dětské pacienty

18. 02. 2016

Modernizaci dětských pokojů i dalších prostor pro malé pacienty mají úspěšně za sebou v Léčebně respiračních nemocí (LRN) ve Cvikově, která je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Podařilo se tam zpříjemnit další prostory dětské části léčebny, která se specializuje na plicní onemocnění, ekzémy, astma či alergie u nejmenších pacientů.

„Modernizace pokojů léčebny Cvikov byla další v řadě již provedených oprav areálu, o které se postupně snažíme. Děti i jejich rodiče tak získali příjemnější prostředí pro pobyt,“ uvedl Petr Tulpa, radní pro zdravotnictví Libereckého kraje s tím, že v dalším vylepšování areálu chce kraj pokračovat i nadále. Zmodernizované prostory si prohlédl tento týden společně s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, náměstkem pro ekonomiku Markem Pieterem a radními Alenou Losovou, Vítem Příkaským a Vladimírem Mastníkem.

Stavební úpravy se týkaly budovy A, kde jsou již zmíněné pokoje pro dětské pacienty. Rekonstrukce stála 5.312.806,96 Kč včetně DPH, kdy většinu hradil Liberecký kraj ze svého rozpočtu a část ušetřila přímo léčebna. Modernizací prošla tři dětská oddělení a zahrnula nejenom obnovu zastaralého interiérového vybavení, ale také opravy jídelních koutů, heren nebo sesterny.

„Rekonstruovali jsme tři patra najednou, protože jsou spojená stoupačkami, tak se muselo vše dělat společně. Na jednom oddělení byly původně jen tři záchody a společná umývárna, což bylo k užívání pro maminky a jejich děti nevhodné členění. Proto jsme přistavěli ke každému pokoji koupelnu a záchod a dále doplnili i další zázemí novým vybavením,“ popsal ředitel LRN Cvikov Rudolf Focke.

Léčebna v dětské části nyní disponuje celkem 30 pokoji a jednatřicátý bude do 15. srpna doplněn. Půjde o pokoj bez bariér, na jehož vybudování jsou již přichystány finanční prostředky a dokončuje se dokumentace.

Léčebna respiračních nemocí Cvikov disponuje dohromady 142 lůžky pro pacienty a čtyřiceti pro rodiče. Z celkového počtu je 70 lůžek v dětské části léčebny a 72 v části pro dospělé, která je v Martinově údolí. V celé léčebně pracuje 125 zaměstnanců, z toho v dětské části 68.

Přehled oprav provedených v LRN Cvikov v letech 2012 – 2016:

a) I. etapa rekonstrukce objektu (včetně oken)         6,5 mil. Kč
b) II. etapa vnitřní rekonstrukce (15 pokojů)            5,7 mil. Kč
c) II. etapa interiéry                                                   1,2 mil. Kč
d) 2x bezbariérové koupelny                                     0,4 mil. Kč
e) úprava ČOV                                                          0,76 mil. Kč
Celkem                                                                     14,56 mil. Kč

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz