Růst platů a mezd zvýšil v prvním pololetí roku 2018 daňové příjmy kraje

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 11. 07. 2018 00:00

Daňové příjmy Libereckého kraje v první polovině tohoto roku činily bezmála 1,6 miliardy korun, což je oproti předpokladům o 116,5 milionu korun více. Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2017 kraj získal navíc 120 milionů. Na zvýšení příjmů kraje má nejvýznamnější podíl nárůst inkasa daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daně z příjmů fyzických osob vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně, což přímo souvisí s růstem platů a mezd.

„Kraj měl od ledna do června nejen vyšší daňové příjmy, ale zároveň také nižší výdaje, než jsme původně plánovali. Mohli jsme tedy uhradit dvě čtvrtletní splátky jistiny úvěru na Komplexní revitalizace mostů na silnicích II. a III. třídy na území Libereckého kraje ve výši 25 milionů korun, aniž by došlo ke snížení zůstatků na bankovních účtech kraje,“ řekla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Vývoj daňových příjmů v roce 2018

v tis. Kč

Vývoj inkasa příjmů ze sdílených daní

I. čtvrtletí

II. čtvrtletí

1. pololetí 2018

celkem

rozpis daňových výnosů v roce 2018

720 000,0

715 000,0

1 435 000,0

dosažená skutečnost v roce 2018

790 565,1

760 938,2

1 551 503,3

saldo skutečnost 2018 - rozpis 2018

70 565,1

45 938,2

116 503,3

Nižší výdaje kraje v prvním pololetí roku 2018 souvisejí zejména s pozvolnější realizací jak naplánovaných investičních akcí z vlastních prostředků kraje, tak projektů a akcí spolufinancovaných z prostředků EU. „Ke zpoždění některých akcí došlo v důsledku velké vytíženosti dodavatelů. Věřím však, že to naplánované projekty kraje neohrozí,“ zdůraznila náměstkyně Volfová.